Skip to content

10 Grace RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$99
Last Sale Date
Apr 11, 2009

Property Information

Block317.16
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3803

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,694
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
26%
Improvement Value:$98,500
74%
Total Assessment$133,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,063+2.8%
2024$15,624+3.3%
2023$15,125+0.2%
2022$15,102+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,696DeedBook 6025, Page 425Recorded2/17/2009

Property Built

Built

Year Built: 1969