Skip to content

26 Hollis RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 10, 1992

Property Information

Block317.17
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3803

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,828
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,300
24%
Improvement Value:$115,000
76%
Total Assessment$151,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,164+7.6%
2024$16,885+3.3%
2023$16,346+0.2%
2022$16,321+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft2,828DeedBook 3988, Page 92

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 3802, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1969