Skip to content

49 Peach Orchard DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Apr 11, 1985

Property Information

Block317.17
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3803

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,990
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
24%
Improvement Value:$110,900
76%
Total Assessment$145,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,515+2.8%
2024$17,037+3.3%
2023$16,493+0.2%
2022$16,468+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900

To:

Sq Ft2,990

Property Built

Built

Year Built: 1985