Skip to content

10 Hollis RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block317.17
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3803

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,756
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,800
27%
Improvement Value:$98,700
73%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,267+2.8%
2024$15,822+3.3%
2023$15,317+0.2%
2022$15,294+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

To:

DeedBook 18604, Page 1306

Property Sale

Sale
$295,000

To:

DeedBook 4680, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1969