Skip to content

9 Barkley CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Dec 23, 2015

Property Information

Block317.19
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage4,089
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
28%
Improvement Value:$112,400
72%
Total Assessment$157,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,872+2.8%
2024$18,356+3.3%
2023$17,770+0.2%
2022$17,743+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft4,089DeedBook 6778, Page 365

Property Sale

Sale
$307,500
DeedBook 4529, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 1973