Skip to content

10 Eileen CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block317.19
Lot6.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,947
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,200
38%
Improvement Value:$71,800
62%
Total Assessment$116,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,926+2.8%
2024$13,545+3.3%
2023$13,113+0.2%
2022$13,093+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

DeedBook 19519, Page 1278

Property Sale

Sale
$235,000

To:

DeedBook 3644, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 1969