Skip to content

42 Dutch RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 4, 1987

Property Information

Block317.20
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,429
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,200
32%
Improvement Value:$81,200
68%
Total Assessment$119,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,334+2.8%
2024$13,942+3.3%
2023$13,497+0.2%
2022$13,477+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft2,429DeedBook 3621, Page 623

Property Built

Built

Year Built: 1969