Skip to content

15 Hamilton DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jan 28, 2016

Property Information

Block317.20
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,532
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
30%
Improvement Value:$83,200
70%
Total Assessment$118,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,190+2.8%
2024$13,802+3.3%
2023$13,361+0.2%
2022$13,341+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft2,532DeedBook 6788, Page 624

Property Sale

Sale
$469,900
DeedBook 5378, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1969