Skip to content

21 Hamilton DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$222,500
Last Sale Date
Feb 15, 1990

Property Information

Block317.20
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,048
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,200
34%
Improvement Value:$74,100
66%
Total Assessment$112,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,482+2.8%
2024$13,113+3.3%
2023$12,694+0.2%
2022$12,675+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$222,500

To:

Sq Ft2,048DeedBook 3837, Page 950

Property Built

Built

Year Built: 1969