Skip to content

52 Dutch RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
May 15, 2015

Property Information

Block317.20
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,173
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
35%
Improvement Value:$65,000
65%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,005+2.8%
2024$11,677+3.3%
2023$11,304+0.2%
2022$11,287+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$349,000

To:

Sq Ft2,173DeedBook 6694, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1971