Skip to content

27 Alexander RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block317.21
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,260
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
28%
Improvement Value:$96,400
72%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,075+2.8%
2024$15,636+3.3%
2023$15,136+0.2%
2022$15,113+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

DeedBook 18087, Page 1672

Property Sale

Sale
$195,000

Property Built

Built

Year Built: 1969