Skip to content

6 Hamilton DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Aug 14, 1985

Property Information

Block317.21
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,634
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
27%
Improvement Value:$94,700
73%
Total Assessment$129,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,570+2.8%
2024$15,145+3.3%
2023$14,661+0.2%
2022$14,639+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$162,500

To:

Sq Ft2,634

Property Built

Built

Year Built: 1970