Skip to content

12 Alexander RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$417,000
Last Sale Date
Apr 19, 2019

Property Information

Block317.22
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,054
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,800
33%
Improvement Value:$75,400
67%
Total Assessment$112,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,470+2.8%
2024$13,102+3.3%
2023$12,683+0.2%
2022$12,664+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$417,000

To:

Sq Ft2,054DeedBook 17488, Page 1401

Property Sale

Sale
$413,000

From:

To:

Sq Ft2,054DeedBook 6793, Page 357NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/3/2016

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,054DeedBook 5598, Page 506NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/16/2005

Property Built

Built

Year Built: 1969