Skip to content

4 Alexander RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$486,000
Last Sale Date
Apr 4, 2005

Property Information

Block317.22
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,048
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,800
35%
Improvement Value:$68,300
65%
Total Assessment$105,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,617+2.8%
2024$12,273+3.3%
2023$11,881+0.2%
2022$11,863+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$486,000

To:

Sq Ft2,048DeedBook 5517, Page 366

Property Sale

Sale
$189,900

Property Built

Built

Year Built: 1970