Skip to content

16 Alexander RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$611,000
Last Sale Date
May 26, 2022

Property Information

Block317.22
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,224
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,800
30%
Improvement Value:$87,300
70%
Total Assessment$124,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,898+2.8%
2024$14,491+5.2%
2023$13,778+0.2%
2022$13,757+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$611,000

To:

DeedBook 18972, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1969