Skip to content

6 Braddock StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jan 21, 2020

Property Information

Block317.23
Lot4.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,388
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,600
31%
Improvement Value:$85,900
69%
Total Assessment$124,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,946+2.8%
2024$14,538+3.3%
2023$14,073+0.2%
2022$14,052+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$485,000

To:

DeedBook 17765, Page 283

Property Sale

Sale
$430,000

To:

DeedBook 5215, Page 662

Property Sale

Sale
$282,500

To:

DeedBook 4663, Page 813

Property Sale

Sale
$255,000

To:

DeedBook 4084, Page 718

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 3728, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1973