Skip to content

12 Hawthorne CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$106,500
Last Sale Date
Mar 7, 2016

Property Information

Block317.33
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class10
DescriptionTH BRENTWOOD
Dwellings1
ZoningPI
Sq Footage1,871
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,000
21%
Improvement Value:$67,700
79%
Total Assessment$85,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,288+2.8%
2024$10,007+3.3%
2023$9,688+0.2%
2022$9,673+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$106,500

To:

Sq Ft1,871DeedBook 6820, Page 761

Property Sale

Sale
$331,000

From:

To:

Sq Ft1,871DeedBook 6388, Page 42Recorded9/20/2012

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4054, Page 525

Property Sale

Sale
$149,500

Property Built

Built

Year Built: 1986