Skip to content

8 Bayberry CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$397,000
Last Sale Date
Jul 22, 2021

Property Information

Block317.33
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class10
DescriptionTH ALLENDALE
Dwellings1
ZoningPI
Sq Footage1,376
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,000
22%
Improvement Value:$64,000
78%
Total Assessment$82,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,844+2.8%
2024$9,575+3.3%
2023$9,269+0.2%
2022$9,255+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$397,000

To:

DeedBook 18578, Page 111

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 6857, Page 112Recorded8/24/2016

Property Sale

Sale
$252,500

To:

DeedBook 5097, Page 365

Property Sale

Sale
$135,000

To:

DeedBook 4177, Page 296

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 36570, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1985