Skip to content

7 Firethorn CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1987

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Jun 18, 1999

Property Information

Block317.33
Lot47
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class---
DescriptionTH BRENTWOOD
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,871
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,000
18%
Improvement Value:$82,000
82%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,005+2.8%
2024$11,677+3.3%
2023$11,304+0.2%
2022$11,287+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000

To:

Sq Ft1,871DeedBook 4658, Page 550

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 4021, Page 401

Property Sale

Sale
$187,490
DeedBook 3628, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1987