Skip to content

1 Viburnum CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 14, 2020

Property Information

Block317.33
Lot65
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class---
DescriptionTH BRENTWOOD
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,871
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,000
18%
Improvement Value:$82,000
82%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,005+2.8%
2024$11,677+3.3%
2023$11,304+0.2%
2022$11,287+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

DeedBook 18061, Page 858

Property Sale

Sale
$183,000

To:

DeedBook 3891, Page 620

Property Sale

Sale
$149,775

Property Built

Built

Year Built: 1986