Skip to content

319 Milltown RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2020

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Feb 7, 2020

Property Information

Block317.34
Lot23.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3900

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,781
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
25%
Improvement Value:$114,000
75%
Total Assessment$152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,248+4.8%
2024$17,410+3.3%
2023$16,854+0.2%
2022$16,829+296.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$599,000

To:

DeedBook 17790, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 6473, Page 623Recorded7/17/2013