Skip to content

315 Milltown RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1927

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Mar 20, 2010

Property Information

Block317.34
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3900

Building Details

Building Class---
DescriptionCONV
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,612
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,700
23%
Improvement Value:$48,200
77%
Total Assessment$62,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,551+2.8%
2024$7,345+3.3%
2023$7,110+0.2%
2022$7,100+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000

To:

Sq Ft1,612DeedBook 6153, Page 233

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,612DeedBook 5357, Page 130Recorded7/22/2004

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3885, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1927