Skip to content

313 Milltown RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1927

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Nov 20, 2015

Property Information

Block317.34
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3900

Building Details

Building Class---
DescriptionCONV
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,440
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
26%
Improvement Value:$54,100
74%
Total Assessment$72,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,728+2.8%
2024$8,489+3.3%
2023$8,218+0.2%
2022$8,206+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$242,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 6768, Page 178

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 5469, Page 685Recorded3/22/2005

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5330, Page 250

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5022, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1927