Skip to content

11 Hidden Pond CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 2017

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
May 10, 2017

Property Information

Block317.40
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3600

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 3AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage5,736
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
15%
Improvement Value:$284,100
85%
Total Assessment$335,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,160+3.1%
2024$39,919+3.4%
2023$38,615+0.1%
2022$38,588+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

Sq Ft5,736DeedBook 7022, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 6502, Page 41Recorded9/30/2013