Skip to content

6 Dorset CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1959

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Sep 25, 1991

Property Information

Block319.01
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,853
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,100
29%
Improvement Value:$82,400
71%
Total Assessment$115,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,866+5.9%
2024$13,090+3.3%
2023$12,672+0.2%
2022$12,653+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000

To:

Sq Ft1,853DeedBook 3938, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 1959