Skip to content

23 Tall Oaks DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1959

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Nov 7, 1988

Property Information

Block319.01
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,719
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,100
33%
Improvement Value:$67,900
67%
Total Assessment$102,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,245+2.8%
2024$11,911+3.3%
2023$11,530+0.2%
2022$11,513+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$203,000

To:

Sq Ft1,719DeedBook 3748, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1959