Skip to content

8 Mayfair CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Date
Aug 31, 2017

Property Information

Block319.01
Lot35
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,542
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,400
26%
Improvement Value:$89,300
74%
Total Assessment$120,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,240+2.9%
2024$13,844+3.4%
2023$13,394+0.2%
2022$13,373+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971