Skip to content

13 Tall Oaks DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1959

Last Sale Price
$434,394
Last Sale Date
Apr 19, 2017

Property Information

Block319.01
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,853
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
32%
Improvement Value:$72,500
68%
Total Assessment$106,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,797+2.8%
2024$12,448+3.3%
2023$12,050+0.2%
2022$12,032+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$434,394

To:

Sq Ft1,853DeedBook 6972, Page 639

Property Sale

Sale
$344,000

From:

To:

Sq Ft1,853DeedBook 6233, Page 104NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/22/2011

Property Built

Built

Year Built: 1959