Skip to content

24 Tall Oaks DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1959

Last Sale Date
Aug 19, 1998

Property Information

Block319.02
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,853
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
28%
Improvement Value:$77,100
72%
Total Assessment$107,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,857+2.8%
2024$12,506+3.3%
2023$12,107+0.2%
2022$12,088+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3940, Page 378

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3667, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1959