Skip to content

13 Stockton CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 7, 2007

Property Information

Block319.02
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,752
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,600
28%
Improvement Value:$100,100
72%
Total Assessment$139,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,771+2.8%
2024$16,313+3.3%
2023$15,792+0.2%
2022$15,768+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$68,490
DeedBook 29510, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1976