Skip to content

11 Darby RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1976

Last Sale Price
$99
Last Sale Date
Oct 17, 2016

Property Information

Block319.02
Lot31
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,344
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
26%
Improvement Value:$117,200
74%
Total Assessment$158,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,028+2.8%
2024$18,508+3.3%
2023$17,917+0.2%
2022$17,890+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976