Skip to content

6 Schindler CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Nov 17, 2025

Property Information

Block319.02
Lot42
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,365
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,700
25%
Improvement Value:$108,900
75%
Total Assessment$144,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,359+2.8%
2024$16,885+3.3%
2023$16,346+0.2%
2022$16,321+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$950,000

To:

DeedBook 19886, Page 1585

Property Sale

Sale
$653,000

From:

To:

Sq Ft2,365DeedBook 5548, Page 401Recorded9/13/2005

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 28780, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1974