Skip to content

33 Tall Oaks DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Aug 8, 2017

Property Information

Block319.03
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4102

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,442
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
30%
Improvement Value:$75,500
70%
Total Assessment$108,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,965+2.8%
2024$12,611+3.3%
2023$12,208+0.2%
2022$12,190+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft2,442DeedBook 7043, Page 82Recorded9/18/2017

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 4454, Page 320

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3588, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1963