Skip to content

2 Guernsey LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jul 23, 1973

Property Information

Block319.03
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4102

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,476
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,100
25%
Improvement Value:$91,400
75%
Total Assessment$122,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,706+2.8%
2024$14,304+3.3%
2023$13,847+0.2%
2022$13,827+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft2,476DeedBook 28200, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1965