Skip to content

10 Dogwood CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1959

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Apr 25, 2025

Property Information

Block319.04
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4102

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,853
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,400
31%
Improvement Value:$68,600
69%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,755+2.9%
2024$11,427+3.4%
2023$11,054+0.2%
2022$11,037+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$690,000

To:

DeedBook 19770, Page 1427

Property Built

Built

Year Built: 1959