Skip to content

11 Dogwood CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1959

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 25, 2020

Property Information

Block319.04
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4102

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,853
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
31%
Improvement Value:$75,400
69%
Total Assessment$109,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,121+2.8%
2024$12,763+3.3%
2023$12,355+0.2%
2022$12,337+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

DeedBook 17936, Page 1502

Property Built

Built

Year Built: 1959