Skip to content

3 Surrey LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1959

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 7, 2018

Property Information

Block319.04
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4102

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,853
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,700
36%
Improvement Value:$58,100
64%
Total Assessment$90,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,901+2.8%
2024$10,603+3.3%
2023$10,264+0.2%
2022$10,249+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$357,500

From:

To:

Sq Ft1,853DeedBook 6538, Page 677Recorded1/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1959