Skip to content

15 Surrey LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1959

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Sep 24, 2014

Property Information

Block319.04
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4102

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,853
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
29%
Improvement Value:$73,400
71%
Total Assessment$103,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,413+2.8%
2024$12,074+3.3%
2023$11,688+0.2%
2022$11,671+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,853DeedBook 6622, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1959