Skip to content

2 Brandywine DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Jun 30, 1997

Property Information

Block319.05
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,358
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,500
32%
Improvement Value:$79,300
68%
Total Assessment$115,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,902+2.8%
2024$13,522+3.3%
2023$13,090+3.5%
2022$12,641+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000

To:

Sq Ft2,358DeedBook 4433, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1969