Skip to content

53 Tall Oaks DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1948

Last Sale Price
$653,000
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block319.05
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4102

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,853
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
32%
Improvement Value:$67,200
68%
Total Assessment$98,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,861+2.8%
2024$11,537+4.6%
2023$11,033+0.2%
2022$11,016+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$653,000

To:

DeedBook 19246, Page 1998

Property Sale

Sale
$382,000

From:

To:

Sq Ft1,853DeedBook 6777, Page 196Recorded1/19/2016

Property Built

Built

Year Built: 1948