Skip to content

8 Darby RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1976

Last Sale Date
Aug 31, 2017

Property Information

Block319.06
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,856
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,900
34%
Improvement Value:$80,800
66%
Total Assessment$122,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,730+2.8%
2024$14,328+3.3%
2023$13,870+0.2%
2022$13,849+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976