Skip to content

2 Darby RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2011

Property Information

Block319.06
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4102

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,993
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
23%
Improvement Value:$108,800
77%
Total Assessment$140,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,891+2.8%
2024$16,430+3.3%
2023$15,905+0.2%
2022$15,881+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959