Skip to content

27 Van Hise CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$278,500
Last Sale Date
Jul 25, 1991

Property Information

Block319.06
Lot34.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,198
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$104,900
75%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,795+2.8%
2024$16,336+3.3%
2023$15,814+0.2%
2022$15,791+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$278,500

To:

Sq Ft3,198DeedBook 3927, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1985