Skip to content

51 Yorktown RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Date
Nov 27, 2018

Property Information

Block319.07
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,810
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
23%
Improvement Value:$103,900
77%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,267+2.8%
2024$15,822+3.3%
2023$15,317+0.2%
2022$15,294+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968