Skip to content

5 Brandywine DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2001

Property Information

Block319.07
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,661
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
24%
Improvement Value:$96,900
76%
Total Assessment$127,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,306+2.8%
2024$14,888+3.3%
2023$14,413+0.2%
2022$14,391+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 3609, Page 761

Property Built

Built

Year Built: 1969