Skip to content

58 Yorktown RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2009

Property Information

Block319.08
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,156
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,900
21%
Improvement Value:$124,100
79%
Total Assessment$158,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,968+2.8%
2024$18,450+3.3%
2023$17,860+0.2%
2022$17,833+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft3,156DeedBook 6011, Page 214Recorded12/11/2008

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4177, Page 47

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 28980, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1967