Skip to content

62 Yorktown RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block319.08
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class10
DescriptionCONV 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,124
Acreage0.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,100
24%
Improvement Value:$114,000
76%
Total Assessment$149,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,899-10.7%
2024$20,049+4.6%
2023$19,159+0.2%
2022$19,130+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

DeedBook 18992, Page 1742

Property Built

Built

Year Built: 1966