Skip to content

1 Prescott RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1979

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Jul 7, 1989

Property Information

Block319.10
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,759
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,600
26%
Improvement Value:$112,400
74%
Total Assessment$152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,248+2.8%
2024$17,749+3.3%
2023$17,182+0.2%
2022$17,156+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$256,000

To:

Sq Ft3,759DeedBook 3793, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 1979