Skip to content

3 Prescott RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
May 14, 2009

Property Information

Block319.10
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,415
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,800
30%
Improvement Value:$97,300
70%
Total Assessment$138,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,579+2.8%
2024$16,126+3.3%
2023$15,611+0.2%
2022$15,587+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft2,415DeedBook 6049, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1978