Skip to content

5 Prescott RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2012

Property Information

Block319.10
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,856
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,800
26%
Improvement Value:$105,900
74%
Total Assessment$143,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,251+2.8%
2024$16,780+3.3%
2023$16,244+0.2%
2022$16,219+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 5347, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1977